ŠTÍSTKO - Vladimír Páral

Chovatelské a zahrádkářské potřeby

Granulovaná krmiva pro psy a kočky

Snažíme se nabídnout zákazníkům co nejširší nabídku granulovaných krmiv pro psy a kočky. Tedy seč nám to finanční a hlavně prostorové možnosti dovolují! Nikdo nemůže mít všechno, ač to některé e-shopy tvrdí…

Portfólio některých výrobců je tak široké, že třebas jen dvěma značkami bychom kompletně zaplnili sklady a prodejnu! I proto máme skladem pouze určitý průřez sortimentem na trhu. Tento průřez, dle našeho názoru, reprezentuje pestrou nabídku značek ve světě. Snaží se obsáhnout všechny velikostní, věkové a plemenné skupiny zvířat a to, ve všech možných příchutích.

V duchu známé písničky také říkáme: ,,Co nemáme objednáme“. Nicméně většinou bývá jednodušší požadovanou chybějící značku – druh, nahradit vhodnou alternativou (často za lepší peníz či s dalším benefitem).

O krmivech

Granulovaná krmiva pro psy a kočky jsou v České republice fenoménem posledních dvaceti let. V zahraničí je však jejich historie výrazně delší. Mimo toho, že chovatelům výrazně ulehčují práci, také šetří čas spojený s krmením našich čtyřnohých společníků. Psům a kočkám poskytují sofistikovanou, vyváženou kompletní potravu, nad jejímž složením bádají týmy odborníků.

Na druhou stranu produkce granulovaných krmiv je obrovský byznys, který třebas ve Francii daleko překonává společné obraty všech zdejších automobilek Renaultu, Peugeotu a Citröenu dohromady. Česká republika je v tomto segmentu i trochu raritou: Ve výrobě granulí v přepočtu na počet obyvatele, patříme pravděpodobně na první místo ve světě. Řadíme se tak trochu po boku předních světových producentů granulovaných krmiv jako jsou třeba Kanada či Španělsko. Málo se už ví, že Česká republika je i úspěšným výrobcem a exportérem extrudérů, tedy strojů, na kterých se granulovaná strava vyrábí.

Na českém trhu jsou stovky značek granulovaných krmiv snad z celého světa. A ač je to k nepochopení, stále přibývají další! Vyznat se v takhle široké nabídce už není v silách odborníka, natož laika. Celá řada výrobců nám navíc rozhodování svoji hrou slovíček a čísel na krásných obalech (vše ale v rámci platné legislativy) vůbec neulehčuje, právě naopak.

Jsem už trochu alergický na otázku:,, A které je to nejlepší?“ Kdyby bylo jedno nejlepší krmivo, už by přece nebylo třeba se zabývat těmi jinými horšími! Je to stejné, jako třeba neexistuje objektivně jedno nejlepší auto, salám, víno či cukrovinka… Vždy se, společně se zákazníkem, snažíme najít optimální kompromis mezi cenou a kvalitou, tak aby vybrané krmivo čtyřnohým strávníkům chutnalo a po všech stránkách vyhovovalo.

Jak tedy vybrat?

Z dlouholeté praxe doporučuji rozdělit rozhodování výběru správného krmiva do tří bodů:

  1. Prvotním vodítkem by nám mělo být složení krmiva (často malým písmem na zadní straně obalu). Popis a posloupnost surovin je daná zákonem. Protože pes i kočka jsou masožravci, mělo by maso být nejlépe na prvním místě. Čím je výpis surovin podrobnější a přesnější, tím lépe – výrobce asi nemá co skrývat a chce se spíše pochlubit. Obecně se dá říct, že nejvíce nezáleží na konkrétních procentech, ale především na kvalitě vstupních surovin.
  2. Dalším vodítkem v rozhodování, by nám měla být rada (doporučení) konkrétního krmiva (krmiv) známým, chovatelem či prodavačem, kterým důvěřujeme. Často mají svou osvědčenou značku a druh granulí vyzkoušenou a rádi nám pomohou zjednodušit výběr.
  3. No a v samém závěru je vlastní zkušenost. Stejně jako lidé, jsou i zvířata individuality. Co jednomu může plně vyhovovat, druhému třeba vůbec nesedí. Jestliže vašemu čtyřnohému strávníkovi předložené krmivo nechutná, hubne po něm či nekvalitně tráví, není nic jednoduššího, než příště sáhnout po jiné značce. Je z čeho vybírat! Jen upozorňuji, že na kile dvou nic nepoznáte a takto brzy krmivo opět měnit je předčasné…

Potřebujete poradit?

603 283 268

obchod@stistko-paral.cz


Kde nás najdete?

Drnovice 295, 679 76


Otevírací doba

Po13:00 - 17:00
Út8:00 - 12:00
13:00 - 17:00
St8:00 - 12:00
13:00 - 17:00
Čt8:00 - 12:00
13:00 - 17:00
8:00 - 12:00
13:00 - 17:00
So8:00 - 12:00